Uvolnění podmínek pro hypotéky

13.06.2023

Mám pro Vás dobrou zprávu! Česká národní banka (ČNB) schválila významné ulehčení pro ty, kdo mají zájem o hypoteční úvěr. Odstranila totiž požadavek na omezení výše splátek dluhu vzhledem k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) pro ty, kteří žádají o hypoteční úvěr.

Tato novinka bude platit od 1. července tohoto roku. Ostatní pravidla týkající se hypotečních úvěrů zůstanou nadále platná. Zrušení parametru DSTI pro zájemce o hypoteční úvěr může přinést jednodušší dostupnost hypotečních úvěrů a s tím i oživení realitního trhu. Nicméně, zrušení tohoto požadavku ze strany ČNB automaticky neznamená, že banky už nebudou brát tento parametr v úvahu. Pokud však banky rozhodnutí ČNB promítnou do svých podmínek, zájemci budou mít možnost získat výhodnější hypoteční úvěr, protože už nebude nutné dodržovat omezení výše splátek dluhu vzhledem k čistému měsíčnímu příjmu. V případě dalších dvou podmínek pro schválení úvěru nedošlo ke změnám. Poměr mezi výší hypotečního úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti (LTV) zůstává na 80 procentech. Výjimku tvoří žadatelé ve věku do 36 let, u kterých je tento poměr stanoven na 90 procent. Limit pro celkový dluh žadatele vyjádřený jako násobek jeho čistého ročního příjmu (DTI) zůstal na 8,5, s výjimkou žadatelů do 36 let, kde je limit DTI stanoven na 9,5. Tato změna v pravidlech pravděpodobně povede k nárůstu zájmu o nemovitosti. To však znamená, že kvalitní a atraktivní nemovitosti budou rychleji mizet z nabídky. Pokud tedy uvažujete o koupi nemovitosti, doporučuji nezávaznou schůzku a ráda Vás propojím s naším hypotečním poradcem. Společně můžeme probrat možnosti financování a zjistit, jakou aktuální výši hypotečního úvěru je možné dosáhnout. Poté se společně pustíme do hledání nemovitosti Vašich snů.

Zuzana Železná, RE/MAX All Up, Pražská 454, 252 29 Lety u Dobřichovic, Česká republika
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky